Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_babskamuza1308181932

15.04.2012

BABSKA MUZA

BABSKA MUZA: HERstorie

15. kwietnia 2012, g. 20:30, kino Muza, Poznań

Pokaz filmów: ?Powstanie w bluzce w kwiatki? i ?Konspiratorki?

Cykl Babska Muza powstał w 2007 roku, aby prezentować kino tworzone przez kobiety lub filmy opowiadające o kobietach.

W 2012 roku zaprezentujemy cykl filmów w ramach tematu: HERstorie. Pokażemy filmy o znanych artystkach, które dokonaly reowlucyjnych przemian w sztuce XX wieku, o podziemiu kobiet i o wojnie, która "nie ma w sobie nic z kobiety", o walce o prawa wyborcze na początku XX wieku i o aktualnej sytuacji kobiet w Polsce.

Pokażmy inną historię. Pokażmy HERstorię

(herstoria ? (z ang.) słowo powstało z połączenia słów her (jej) i history (historia). W odróżnieniu od HIStory (his ? jego) HERstory dotyczy kobiet, przypomina ich historyczne dokonania, przywraca należne im miejsce w historii. Herstorie to także historie opowiadane z kobiecej perspektywy i historie opowiadane przez kobiety).

POWSTANIE W BLUZCE W KWIATKI

Produkcja: Feminoteka

Dziękujemy Fundacji Feminoteka za udostępnienie nam filmu.

Dokument ten stanowi próbę spojrzenia na Powstanie Warszawskie oczami kobiet, zarówno tych, które uczestniczyły w akcjach dywersyjno-sabotażowych, pracowały w szpitalach i dołączały się do budowania barykad, jak i tych, które siedziały w schronach, rodziły dzieci, opiekowały się starszymi, czy też były dziećmi. Nie znajdziemy w nim ocen słuszności wybuchu powstania, bądź szczegółowych opisów walk, ale poznamy różne odpowiedzi na pytania, jak kobiety radziły sobie z prozą życia, z ?kobiecymi sprawami", ze strachem i śmiercią.

KONSPIRATORKI

Reż.: Paul Meyer

Niemcy, 2006, 90 min

12 kwietnia 1945. Front zachodni. Polscy żołnierze natrafiają w Emsland, w północnych Niemczech, na obóz jeniecki. Ku ich wielkiemu zdziwieniu odkrywają 1726 głównie młodych i atrakcyjnych kobiet - to są Polki!!! A to ich historia: przybyły do Emsland po powstaniu warszawskim z 1944 roku. Powstanie zostało stłumione, a w umowie kapitulacyjnej przyznano kobietom te same prawa, które przysługiwały mężczyznom według konwencji genewskiej jako jeńcom wojennym.

Współorganizator: BABILĄD

Buy_ticket
Przycisk_muza