Thumb_eksperyment_na_trawie

23.01.2020

FILMOTERAPIA Z SENSEM | EKSPERYMENT NA TRATWIE

Zapraszamy do udziału w czwartej odsłonie cyklu FILMOTERAPIA Z SENSEM.


➡ Czwartek | 23.01 | godz. 20.00
➡ Bilety: 18/15/12 zł


Temat miesiąca: MIŁOŚĆ KOMPLETNA?
Czy związek, który dotarł aż do tego etapu jest rokujący? Jakie emocje zajmują miejsce tych, które towarzyszyły nam w pierwszych fazach zakochania? Jak pielęgnować namiętność i zachwyt, które powoli wytracają hormonalny napęd? Do dyskusji o szacunku, otwartości, próbie odnalezienia sięw nowej rzeczywistości i układaniu się między partnerami zaprosimy widzów na trzecim spotkaniu FILMOTERAPII.

''EKSPERYMENT NA TRATWIE''
reż. Marcus Lindeen | Szwecja, Dania, Niemcy, USA 2018 | 97 min.

Las Palmas, 11 maja 1973 rok. Socjologiczny eksperyment. Sześć kobiet i pięciu mężczyzn wyrusza w podróż przez Atlantyk do Meksyku. Mają spędzić ze sobą trzy miesiące na pokładzie Acali – stalowej tratwy bez silnika o wielkości 12x7m. Dziesięciu ochotników zwerbowano w trakcie castingu. Wybrano mężczyzn i kobiety różnych narodowości, religii i środowisk społecznych. Przed wejściem na pokład statku wszyscy przeszli medyczne, fizyczne i psychologiczne testy. Autorem eksperymentu był meksykański antropolog Santiago Genovés, który filmował i dokumentował ich zachowanie i wydarzenia na pokładzie w najdrobniejszych szczegółach. Zainspirowany wojną wietnamską i ruchem pokojowym, chciał zbadać, czy ludzie są naturalnie agresywni i wojowniczy. Badania należało przeprowadzić w całkowitej izolacji: pośrodku oceanu. Genovés przypuszczał, że istnieje związek między agresją a seksem, dlatego świadomie wybrał najbardziej atrakcyjnych kandydatów. Czterdzieści lat później spotykają się ponownie na replice tratwy Acali, aby spojrzeć na wspólną trzymiesięczną przygodę z przeszłości. Reżyser przywołuje również archiwalne nagrania Genovésa i fragmenty jego dziennika. W ten sposób opowiada kulisy tego jednego z najdziwniejszych eksperymentów grupowych wszechczasów.

Tegoroczna edycja FILMOTERAPII Z SENSEM w Kinie Muza odmieni miłość przez wszystkie przypadki. Od poszukiwania idealnego partnera, przez próby uchwycenia ulotnych determinantów zakochania, aż do wskazywania winnych w przypadku gorzkich rozstań. Czy w dobie autonomii jednostki wykreowane społecznie i kulturowo obrazy idealnego związku nadal determinują nasze życiowe wybory? Jak poradzić sobie z rozczarowaniem i zderzeniem romantycznych oczekiwań z rzeczywistością? 

Każde kolejne spotkanie będzie poświęcone wybranym fazom rozwoju związków, a publiczność zostanie skonfrontowana z przewrotnością form, często dalekich od znanych nam definicji. Wspólnie staniemy przed próbą uchwycenia i stworzenia nowej charakterystyki procesów towarzyszących nawiązywaniu bliskich relacji. 

Wstępem do dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, traktujące o różnych, często zaskakujących, formach kochania. Do dyskusji zaproszą Państwa Łukasz Raszewski (znany z poprzednich edycji FILMOTERAPII Z SENSEM) i psychoterapeutka Joanna Sowińska (Instytut Pomocy Profesjonalnej).Cykl realizowany jest wspólnie z Instytutem Pomocy Profesjonalnej, Against Gravity oraz Magazynem SENS.

Buy_ticket
Przycisk_muza