Oglądaj filmy w Kinie Muza na Mojeekino_logo
Thumb_filmoterapia_najlepszyprzyjacielcz_owieka

12.12.2019

FILMOTERAPIA Z SENSEM | NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Zapraszamy do udziału w czwartej odsłonie cyklu FILMOTERAPIA Z SENSEM.


➡ Czwartek | 12.12 | godz. 20.00
➡ Bilety: 18/15/12 zł


Temat miesiąca: ROMANTYCZNE POCZĄTKI?
Czy w XXI wieku wciąż możemy liczyć na bezgraniczną wierność, bezwarunkową miłość i bezinteresowną opiekę? Czy emocji, których potrzebujemy, możemy szukać u zwierząt, postaciach wirtualnych i wyobrażeniach o partnerze? Warto czekać na rycerza na białym koniu czy lepiej zadowolić się woźnicą? O konfrontacji potrzeb z realnymi możliwościami partnerów, trudnych rozczarowaniachi palącej potrzebie kochania porozmawiamy na drugim seansie FILMOTERAPII

''NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA''
reż. Heddy Honigmann | Holandia 2018 | 87 min.
Heddy Honigmann z uwagą i czułością śledzi relacje sześciu par ludzi i ich psów-opiekunów, wypełniając treścią banalne sformułowanie o ''mądrości zwierząt'', próbując uchwycić specyfikę psich umiejętności, a także zgłębić niepowtarzalność tej niezwykłej międzygatunkowej relacji. Skupia naszą uwagę na czworonogach dłużej niż zwykliśmy to robić sami. Właśnie takie uważne spojrzenie jesteśmy im winni. Kochają bezwarunkowo, natychmiast wybaczają, są najprawdziwszymi z przyjaciół, gotowymi zrobić wszystko, co sprawi nam przyjemność. Czyni to z psów – jak powiedział kiedyś Jonathan Carroll – mniejsze anioły. A przecież zwykliśmy mówić, że to ''tylko'' psy i traktować ich cechy jako śmieszne lub słodkie. Tymczasem prawdopodobnie żaden człowiek nie wstawałby na każde zawołanie w środku nocy, by tak jak kudłaty Kaiko przykryć swoją panią Ernę, cierpiącą na stwardnienie zanikowe boczne. Żaden z towarzyszy broni nie czuwałby tak wytrwale przy Trevorze, byłym weteranie wojennym, cierpiącym na syndrom stresu pourazowego, tak jak jego brązowy pudel Mister. I prawdopodobnie żadnemu z rówieśników kilkunastoletniego Zeba, chorującego na autyzm, nie wystarczyłoby cierpliwości na znoszenie jego wybuchów złości, tak jak ma ją pudlica Utah.

Tegoroczna edycja FILMOTERAPII Z SENSEM w Kinie Muza odmieni miłość przez wszystkie przypadki. Od poszukiwania idealnego partnera, przez próby uchwycenia ulotnych determinantów zakochania, aż do wskazywania winnych w przypadku gorzkich rozstań. Czy w dobie autonomii jednostki wykreowane społecznie i kulturowo obrazy idealnego związku nadal determinują nasze życiowe wybory? Jak poradzić sobie z rozczarowaniem i zderzeniem romantycznych oczekiwań z rzeczywistością? 

Każde kolejne spotkanie będzie poświęcone wybranym fazom rozwoju związków, a publiczność zostanie skonfrontowana z przewrotnością form, często dalekich od znanych nam definicji. Wspólnie staniemy przed próbą uchwycenia i stworzenia nowej charakterystyki procesów towarzyszących nawiązywaniu bliskich relacji. 

Wstępem do dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, traktujące o różnych, często zaskakujących, formach kochania. Do dyskusji zaproszą Państwa Łukasz Raszewski (znany z poprzednich edycji FILMOTERAPII Z SENSEM) i psychoterapeutka Joanna Sowińska (Instytut Pomocy Profesjonalnej).Cykl realizowany jest wspólnie z Instytutem Pomocy Profesjonalnej, Against Gravity oraz Magazynem SENS.

Buy_ticket
Przycisk_muza