Narrow_thumb_dkfkamera

wtorki | godz. 20:00

DKF KAMERA

CZYM JEST DKF KAMERA? 
DKF KAMERA
został zarejestrowany w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w 1956 roku, a od 1966 roku działa w Kinie Muza, gdzie do grona jego działaczy należeli m.in. Kazimierz Młynarz, Czesław Radomski, Lech Jeszka, Edward Pawlak. Właśnie w tym roku DKF KAMERA zasłynął organizacją głośnego przeglądu retrospektywy twórczości Ingmara Bergmana. W latach 80. zainteresowanie karnetami na pokazy DKF-u było tak duże, że widzowie ustawiali się po bilety w kolejce sięgającej kawiarni Kociak za rogiem, na ul. Św. Marcin.

DKF KAMERA działa do dzisiaj, a każde spotkanie zbudowane jest z prelekcji przed filmem i dyskusji po seansie. Współcześnie repertuar dobierany jest na zasadzie cykli tematycznych, które pozwalają na zgłebienie danego zagadnienia w obrębie miesiąca. Spotkania prowadzą doświadczeni prelegenci i specjaliści dobierani pod kątem konkretnego tematu. 

Od 2018 roku DKF KAMERA współpracuje z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, a takżę Forum Kultury AudiowizualnejKIEDY ODBYWAJĄ SIĘ SPOTKANIA? 
Kino Muza w Poznaniu | Wtorki | godz. 20:00

Bilety: 12 zł

PARTNERZY: 


PROGRAM FILMOWY | GRUDZIEŃ 2019

DKF KAMERA
KRYMINALNA AMERYKA OCZAMI MARTINA SCORSESE

Widok żółtej taksówki przemierzającej zadymione ulice Nowego Jorku, mafijne porachunki w prężnie działającym kasynie w samym sercu Las Vegas, nastoletni chłopcy, którzy wychowywani są przez potężnego gangstera - to symboliczny obraz kryminalnej Ameryki, na którą od lat spoglądamy oczami Martina Scorsese. W “IRLANDCZYKU” zaprosił widownię do kina lub na domową kanapę, aby przez 3,5 godziny seansu trzymać pełnię skupienia publiczności i jednocześnie przypomnieć, jak wygląda zręcznie nakręcone kino gangsterskie. Trzymając się konsekwentnie zasad realizacyjnych godnych starej hollywoodzkiej szkoły, Scorsese przez lata opowiada historię pełne kryminalnych kontekstów i rozgrywek bohaterów spod ciemnej gwiazdy. Ciężko się też dziwić, że reżyser Todd Phillips - podczas realizacji „JOKERA” i poszukiwania formy dla skonstruowania obrazu przestępczego szaleństwa - inspirował się właśnie bogatą twórczością Amerykanina. Niemalże nieodłączny stał się też artystyczny duet Scorsese-De Niro. W grudniu przypomnimy sobie na dużym ekranie flagowe produkcje reżysera i oglądając „TAKSÓWKARZA” (1976) oraz „KRÓLA KOMEDII” (1982), spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: ile kino, które oglądamy współcześnie zawdzięcza Martinowi Scorsese?


➡ Wtorek | 10.12 | godz. 20.00 | Sala nr 1
''TAKSÓWKARZ''

reż. Martin Scorsese | USA | 114 min.
Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku, rodzinnym mieście Martina Scorsese. Bohaterem jest Travis Bickle (Robert De Niro), który po powrocie z Wietnamu zatrudnia się jako nocny taksówkarz, obsługując trudne trasy w dzielnicach pełnych podłych lokali rozrywkowych, rojących się od prostytutek, alfonsów i różnych podejrzanych typów. Travis czuje się samotny, upodlony i pełen sprzeczności. Ten świat pełen nieprawości jednocześnie go pociąga i odpycha, fascynuje i napawa obrzydzeniem. Próbuje przełamać swą alienację i powrócić do normalnego społeczeństwa, ale w rezultacie utwierdza się w przekonaniu o powszechności zła. Powoli narasta w nim pełen gorączki gniew i przekonanie o misji rozprawienia się ze społeczną degrengoladą...

➡ Wtorek | 17.12 | godz. 20.00 | Sala nr 1
''KRÓL KOMEDII''

reż. Martin Scorsese| USA 1982| 109 min.
Rupert Pupkin (Robert De Niro) od zawsze marzył by zostać znanym komikiem estradowym. Jest święcie przekonany, że jest na to wystarczająco zabawny. Prawda jest taka, że Rupert jest absolutnym beztalenciem. Nic więc dziwnego, że po wielokroć podejmowane przez niego próby przedstawienia talentu swojemu idolowi, gospodarzowi słynnego talk-show Jerry'emu Langfordowi spełzają na niczym. Jednak Rupert jest gotów na wiele, by spełnić swoje marzenia. Wraz ze swą przyjaciółką Mashą (Sandra Bernhard) chce porwać Langforda i przekonać go do swoich umiejętności scenicznych.


W POPRZEDNICH MIESIĄCACH OMAWIALIŚMY NASTĘPUJĄCE TEMATY, NA PODSTAWIE FILMÓW WYMIENIONYCH PONIŻEJ:

/2019/

STYCZEŃ 2019
Temat: LANTHIMOS. GRANICE REALNOŚCI
Filmy: "KIEŁ", "ALPY" oraz "ZABICIE ŚWIĘTEGO JELENIA"

LUTY 2019
Temat: AND THE OSCAR® GOES TO...
Filmy: "ROMA", "GREEN BOOK", "VICE" oraz "GDYBY ULICA BEALE UMIAŁA MÓWIĆ"

MARZEC 2019
Temat: KINO JAKO FORMA AUTOTERAPII
Filmy: "UŁASKAWIENIE" oraz "ZJAZD ABSOLWENTÓW" 

KWIECIEŃ 2019
Temat: HYBRYDY GATUNKOWE
Filmy: "CO ROBIMY W UKRYCIU", "ROCKY HORROR PICTURE SHOW" oraz "JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA"

MAJ 2019
Temat: SZEKSPIR WSPÓŁCZESNY
Filmy: "CEZAR MUSI UMRZEĆ" oraz "KORIOLAN"

PAŹDZIERNIK 2019
Temat: FESTIWALOWE PODSUMOWANIE LATA
Filmy: "WYSOKA DZIEWCZYNA", ''BOŻE CIAŁO'' oraz "PORTRET KOBIETY W OGNIU"

LISTOPAD 2019
Temat: CYBERPUNK 2019
Filmy: "MATRIX", ''ŁOWCA ANDROIDÓW'' oraz "GHOST IN THE SHELL"


/2018/

PAŹDZIERNIK 2018

Temat: AWANTURA O KONTROWERSJE: WIARA
Filmy: "OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA", "KSIĄDZ" oraz "KLER"

LISTOPAD 2018
Temat: KWESTIA PUNKTU WIDZENIA
Filmy: "WINNI", "SEARCHING" oraz "ŹLE SIĘ DZIEJE W EL ROYALE"

GRUDZIEŃ 2018
Temat: KINO KOBIECE/KINO KOBIET
Filmy: "STADO", "FUGA" oraz "ZŁE WYCHOWANIE CAMERON POST" 

JOKER

reż. Todd Phillips | USA, Kanada | 122 min.

DKF KAMERA: METAMORFOZY JOAQUINA PHOENIX'A | BILETY: 12 ZŁ | NIE PRZYJMUJEMY REZERWACJI

Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC — Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines.

Kup bilet

NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO

reż. Lynne Ramsay | Francja, USA, Wielka Brytania | 85 min.

DKF KAMERA: METAMORFOZY JOAQUINA PHOENIX'A | BILETY: 12 ZŁ | NIE PRZYJMUJEMY REZERWACJI

Historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw.

Kup bilet
Buy_ticket
Przycisk_muza