Narrow_thumb_110lat

110 LAT KINA MUZA

MUZA W POZNANIU OD 1908 ROKU

Kino Muza w Poznaniu istnieje od 110. lat, czyli niemalże od samego początku kinematografii. Zaledwie 13 lat po tym, kiedy bracia Lumière dokonali pierwszego publicznego pokazu filmowego w 1895 roku w Paryżu, w centrum Wielkopolski narodziło się jako jedno z pierwszych kin w Polsce. Z historią Kina Muza splata się cały dorobek dziesiątej muzy. W 2018 roku, kiedy mówimy o okrągłych urodzinach kina, pierwotnie otwartego pod nazwą Theater Apollo w roku 1908, nie jesteśmy w stanie myśleć o jego przeszłości bez uwzględnienia samej historii filmu.

Ilekroć dociera do nas informacja, że w danym dniu urodziny świętuje znany aktor lub aktorka, czy nie nabieramy ochoty, aby właśnie wtedy obejrzeć film, w którym grają? A jeśli wspominamy rocznicę premiery tytułu, który wszedł w skład kanonu kinematografii, czy nie chcielibyśmy tego samego dnia zobaczyć go ponownie lub po raz pierwszy na dużym ekranie? Wspomnienia i rocznice budują historię kinematografii, w tym także samej Muzy.

Obchody 110-lecia kina są uroczystością przede wszystkim tych, którzy przez dziesiątki lat wzruszali się tutaj na filmach, śmiali się i poznawali nowe, często bardzo odległe światy dzięki magii ekranu. Widzowie Kina Muza – ludzie, którzy od lat odwiedzają centrum Poznania i pod adresem Św. Marcin 30 nieustannie zakochują się w ruchomych obrazach. Świętować chcemy hucznie, dlatego też zapraszamy widzów do wspólnych obchodów w ciągu całego roku kalendarzowego. Dadzą one nam możliwość ponownego doświadczenia emocji, które widzowie przeżywali w poznańskim Kinie Muza przez ostatnie 110 lat.


Zapraszamy na cykl filmowy świętujący jubileusz 110. lat istnienia Muzy w Poznaniu!

Buy_ticket
Przycisk_muza